Délka snowboardu
Pro začínajícího snowboardistu je nejdůležitějším parametrem délka prkna. Jednoduchá poučka praví, že snowboard by měl sahat přibližně k bradě jezdce. Není to ale úplně přesné, protože záleží také na váze jezdce a použití (jestli chci prkno do prašanu, nebo na skoky a překážky).
Pokud tedy na prkně úplně začínáte a nemáte velkou nadváhu, či netrpíte podvýživou, tak si naměřte délku od země po bradu a máte potřebnou délku.
Objemější snowboardisti si vyberou prkno o pár centimetrů delší a křehoučké krasotinky mohou o pár centimetrů zkrátit. Obecně platí, že kratší snowboard lépe točí, což se jistě hodí do začátku. Nevýhodou krátkého snowboardu, je menší stabilita při větších rychlostech a také boření se v prašanu. To je potřeba také uvážit s výhledem na zaměření snowboardisty.
Použití snowboardu
Použití prkna samozřejmně ovlivňuje jeho délku, ale také jeho pružnost a tvrdost. Mezi nejběžnější možnosti použití patří následující:
- Allaround - univerzální prkno pro jízdu hlavně na sjezdovce, ale také nějaký skok, nebo jízda v prašanu. Tohle je prkno, které doporučujeme pro začínající jezdce. Splňuje potřeby většiny jezdců
- Freestyle (pipe - U rampa, park) - prkno na různé skoky, jízdu po překážkách. Většinou kratší než klasický allaround a také měkčí. Měkký, dobře ovladatelný snowboard, odpustí chybu při dopadu, dobře jde do zatáček.
- Freeride (Back country) - prkno pro jízdu v prašanu. Inserty posunuté mírně dozadu, aby se prkno v prašanu nebořilo, obvykle tvarově uzpůsobené na specifika jízdy v hlubokém sněhu. Výrazně pevnější než FS prkna, určeno pro velké rychlosti, aby dobře drželo na hraně. Délka bývá delší než allaround.
Výběr vázání
Dobré vázání efektivně přenáší sílu jezdce do hrany snowboardu. Společně s vhodnýma botama určuje vlastnosti ovládání prkna.
Vázání na snowboard se liší také dle použití stejně jako snowboardy. Obecně se používají zejména měkká vázání s měkkými botami, tj. nejsou to přezkáče jako pláňkařů (rozuměj lyžařů). Jsou samozřejmě také tvrdá vázání a boty pro alpine snowboarding, ale o tom jindy.
Vázání se liší v použití, tj. určení pro co se hodí nejvíce (stejné kategorie jako prkna), ale také v konstrukci. Ovykle mají 2 strapy (neboli pásky) přes špičky prstů (toe strap) a nárt nohy (ankle strap).
Jednotlivé modely se liší kvalitou použitých materiálů, pohodlností strapů (polstrování, 3D tvarování), nastavitelností (lze posunovat patku, zkracovat strapy, měnit náklon patky atd.) a různými technologickými vychytávkami. Mezi naprosto unikátní patří patentovaná technologie vázání FLOW.
Vázání FLOW - patentovaná technologie
Vázání značky FLOW se liší na první pohled od klasického vázání. Základní rozdíl je v tom, že se nastupuje zezadu. Tj. sklopí se patka a snowboard si obujete jako pantofle. Pak patku zvednete a zaklapnete a už se jede.
Základní výhoda tohoto vázání je v rychlosti a pohodlnosti "obutí". Zatímco všichni po každé jízdě na vleku pumpují ráčnama na strapech, Vy už stojíte obuti. K nazutí není ani zapotřebí si sednout. Další výhoda je při jízdě na vleku, kdy se dá do vázání nastoupit těsně před uchopením kotvy a pak jet s oběma nohama zapnutýma.
Pohodlné nastavení - Nastavíte si dotažení pouze jednou a pak celý den jezdíte se stále stejně nastaveným vázáním. Navíc u strapu Flow dochází k rovnoměrnému rozložení síly po celé ploše nártu, takže to nikde netáhne ani netlačí.
Vázání Flow se také dělí na Allaroundové, Freestylové, Freeridové - rozdíly jsou v pružnosti a pevnosti. Liší se také vykrojení strapu. Nová freestylová vázání mají tzv. butterfly strap, který dává noze volnost a ohebnost, zatímco klasický strap je držák ve velkých rychlostech.
Autor: Haberman
(vybavení: SNB Flow Mainframe, vázání AMP 9, boty Spitfire)
Jak-si-vybrat-SNOWBOARD