Jak začít jezdit na wakeboardu

Zajímá Tě wakeboarding? Chceš zjistit jestli je to sport pro tebe? Připravili jsme pro tebe úvod světa do wakeboardingu. Dozvíš se kde jezdit co potřebuješ, prostě jak začít.

Co je wakeboarding?

Wakeboarding je vodní adrenalinový sport, při kterém můžeš zúročit svoje snowboardové dovednosti. Jasně, je to dost jiný, ale vidět lyžaře když se postaví poprvé na wake je celkem zábava a snowboardista má rozhodně lepší předpoklady pro zvládnutí jízdy. Na wakeboardu se totiž stojí bokem stejně jako na snowboardu a jezdec je tažený na laně za člunem nebo na vleku.

Wakeboarding byl dříve hodně nedostupný (jezdilo se předevěším za motorovým člunem), ale za poslední roky přibylo v ČR i u našich sousedů hodně wake parků (cable parků), tedy wakeboardových vleků a wakeboard se stal o hodně dostupnější.

Kde se dá jezdit na wakeboardu?

U nás najdeš cable parky s vlekem 2.0  tj. dva sloupy a mezi nimi lano - jezdí se tam a zpět, nebo vlek do obdélníku se čtyřmi a více sloupy.

Pro úplného začátečníka je vhodnější 2.0, kdy obsluha vleku zároveň slouží jako instruktor výcviku. Ten pravý adrenalin však zažiješ na velkém vleku, kde jsou různé překážky. Velký vlek také zvládne více jezdců najednou, takže si nemusíš rezervovat vlek dopředu a čekat až někdo dojezdí.

Míst s cable/wake parkem je v ČR už celkem dost. Jen v okolí Brna hned tři: brněnská přehrada hostí vlek City Wake, v kempu Merkur v Pasohlávkách mají velký i malý vlek a rybník v Jedovnicích menší vlek. Praha má také své vleky v kempu Džbán a v Hostivaři. Mezi oblíbené parky patří také: Stráž pod Ralskem nebo Těrlicko. V blízkém zahraničí najdeš wakepark ve Vídni, Bratislavě nebo u Balatonu.

Další místa na wakeboarding najdeš zde:

Seznam malých 2.0 vleků v ČR

Vyhledávač malých i velkých vleků v ČR a v zahraničí

Co budeš potřebovat?

Většina vleků provozuje také půjčovnu wakeboardů, takže první pokusy můžeš absolvovat na půjčeném vybavení. Nejlepší je však pořídit si vlastní vybavení, už kvůli tomu, že někdy zrovna nemají tu správnou délku pro tebe a jezdit pokaždé na jiném prkně může být pro začátečníka obtížné.

  •  wakeboard - lepší je připlatit si za kvalitu než řešit příští sezonu rozlepenou desku. U wake desky je nejdůležitější parametr délka prkna. Jak velkou desku potřebujes zjistíš na stránce výběr délky wakeboardu.
  • boty s vázáním - většinou je to jedna věc, ale značka Hyperlite dělá i samostatné vázání a boty pro více snowboardový pocit z jízdy a rychlejší výstup z vázání.
  • helmu - nejlépe do vody aby nenasákla vodou a dobře uschla
  • wakeboard vestu - lze použít i vodáckou, ale lepší je wakeboardová s ochrannými panely tlumící nárazy o vodu a překážky
  • Neoprénový oblek  - volitelná věc, kterou přes léto nepotřebuješ, ale pokud si chceš prodloužit sezónu, tak se hodí. Některé vleky jezdí od května do konce září, takže neoprén ti dá tři měsíce navíc. Použitelný je neoprén na surfování, který tolik nebrání v pohybu. Jsou k dipozici různé verze dlouhý, krátký i tloušťky. Tenčí sice méně hřeje, ale lépe se v něm pohybuješ.

Pokud chceš ušetřit můžeš ze začátku vypustit helmu a vestu, tu ti většinou na vleku půjčí zdarma, ale nejdražší položka je stejně wakeboard a vázání. Někdo nákup vybavení řeší tak, že si několik lidí koupí jedno prkno dohromady. V prodeji jsou i boty, které mají otevřenou špičku a dají se použít pro různé velikosti nohou v rozsahu až 5 čísel.

A jak to vypadá, když to někdo hodně umí?

Koukněte na video týmu značky Slingshot, která se wakeboardingu věnuje již dlouhou dobu a přichází stále s novými vylepšeními i díky svému neskutečnému týmu.

expand_less